TRAFFIC MONSOON Łukasz Gałuszka (Strona Główna)Rejestracja w Traffic Monsoon

Jak Rozliczać Się z Urzędem Skarbowym z Dochodów Uzyskanych w TRAFFIC MONSOON?

 

Jak zapewne wiesz, z wszystkich dochodów, które uzyskujesz np. prowadząc własną firmę, czy też z tytułu współpracy z innymi firmami, masz obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, czyli dostarczyć do US wypełniony druk PIT i odprowadzić należny podatek dochodowy (w wysokości zgodnej z inf. podanymi na danym druku PIT). Jeśli tego nie zrobisz, Urząd Skarbowy w ciągu 5-ciu lat od zaistniałego obowiązku prawnego, może Cię ukarać (kary są wysokie, także nie warto kombinować).

Jeśli chodzi o Traffic Monsoon, rozliczeń z dochodów dokonuje się raz w roku, za cały poprzedni rok do końca kwietnia.

Przykład: w roku 2015 od stycznia do grudnia uzyskujesz dochody (dokonujesz wypłat z TRAFFIC MONSOON), natomiast rozliczenia z uzyskanych dochodów w roku 2015, dokonujesz w miesiącach od stycznia do końca kwietnia 2016r.

 

Jak rozliczać się z dochodów uzyskiwanych w TRAFFIC MONSOON?

Polska to dość specyficzny kraj (jak to ktoś mówił „Polska to dziki kraj”) , bo jeśli chodzi o karanie przedsiębiorców i osób nie prowadzących dział. gosp. (podatników) za „łamanie przepisów”, w tym przypadku różne urzędy mają „tysiące” sposobów, natomiast jak zwykły podatnik chce się dowiedzieć, jak powinien coś zrobić zgodnie z przepisami, to wtedyjak-rozliczyc-dochody-ahp zaczynają się schody…

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku programów revenue sharing (czyli dzielących się zyskami), do których zalicza się również platforma reklamowa TRAFFIC MONSOON, ponieważ ile odwiedzisz Urzędów Skarbowych lub doradców podatkowych, tyle wersji na temat rozliczania się z dochodów z tego typu biznesów usłyszysz.

Temat programów revenue sharing w Polsce jest jeszcze dość nowym „zjawiskiem” dla doradców podatkowych, bo większość z nich słysząc pytania na temat takiego biznesu, nie wie za bardzo, o co chodzi. 

Mi osobiście ta sprawa zajęła sporo czasu i kosztowała trochę pieniędzy, zanim dotarłem do jakichś konkretów (wiarygodnych informacji), ale w końcu wiem, jak  mam się rozliczać – Tobie również trochę pomogą poniższe informacje, ale nie będą one dla Ciebie 100% pewnikiem, że Ty również tak masz się rozliczać, także mimo wszystko sugeruję Ci poszukać i skontaktować się doradcą podatkowym z Twoich okolic.

 

Konkrety…

Większość z Państwa zameldowanych i mieszkających w Polsce, będzie rozliczać się na druku PIT-36. Dlaczego większość, a nie wszyscy? Dlatego, że są różne zależności – przykładowo jeśli chcesz się rozliczać wspólnie z współmałżonkiem lub współmałżonką, to będzie to inny druk niż PIT-36…

adhitprofits-rozliczanie-dochodow-us

Trzeba pamiętać przy wypełnianiu druku PIT (bardzo ważne), że:

1. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku TRAFFIC MONSOON jest kwota/y, za którą kupiłeś/aś z procesora (procesorów) płatniczego, pakiety reklam w TRAFFIC MONSOON, które uprawniają Cię do generowania zysków. 

2. Przychodem są kwoty, które w ciągu danego roku wypłacisz z TRAFFIC MOSNOON na procesor płatniczy (lub procesory płatnicze), a dokładniej kwoty które wpłyną na Twoje konta w procesorach płatniczych (niektóre procesory pobierają prowizje i od kwoty, którą wypłacisz z TM i która wpłynie na konto, jest automatycznie pobierana prowizja i np. z wypłaty w kwocie $100 zostanie Ci kwota o kilka dolarów mniejsza, czyli ta niższa kwota jest tutaj przychodem)

3. Aby uzyskać prawidłowe kwoty przychodu i kosztów uzyskania przychodu, musisz te kwoty w dolarach, przeliczyć na złotówki zgodnie z kursem NBP z dnia poprzedniego (w przypadku wypłat otrzymanych w sobotę lub w niedzielę, patrzysz na kurs z piątku).

Dochód wylicza się na podstawie określonego przychodu i kosztów uzyskania przychodu (na druku PIT jest jasno napisane, jak to zrobić).

Jak to wygląda w praktyce (te 3 powyższe punkty)? 

Załóżmy, że masz się rozliczyć za rok 2015 i dokonywałeś/aś zakupu pakietów reklam w TRAFFIC MONSOON np. 8 maja, 20 czerwca i 16 lipca 2015, czyli musisz odszukać te 3 transakcje w historii przelewów w procesorze płatniczym,  z którego korzystałeś i przeliczyć te kwoty na złotówki zgodnie z kursem dolara amerykańskiego w NBP (http://www.nbp.pl/?c=/ascx/archa.ascx) z dnia poprzedniego

Czyli jeśli np. chcesz wyliczyć koszt przychodu na wspomniany wyżej dzień 8 maja, to w tabeli kursów NBP, patrzysz na kurs z dnia 7 maja. Po przeliczeniu na złotówki wszystkich kwot z całego roku i ich dodaniu do siebie, uzyskujesz roczny koszt uzyskania przychodu.

Tak samo wygląda kwestia przeliczania na złotówki otrzymanych na procesor płatniczy dolarów z TRAFFIC MONSOON, czyli musisz odszukać wszystkie transakcje na procesorach płatniczych, na które wypłaciłeś/aś zarobki z TRAFFIC MONSOON, przeliczasz te kwoty zgodnie z kursem dolara w NBP z dnia poprzedniego, dodajesz te kwoty do siebie i uzyskujesz kwotę rocznego przychodu, którą wpisujesz na druku PIT.

Ważne! Jeśli przykładowo dokonałeś wypłaty albo zakupu w TM w święta, albo w poniedziałek, a dnia poprzedniego kursy walut nie były ustalane przez NBP, to szukasz w tabeli kursów, kursu dolara z dnia jeszcze wcześniejszego.

 

Podsumowując…

Aby rozliczyć się z US, najpierw musisz wyliczyć swój przychód za cały rok od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku oraz koszty uzyskania przychodu – na podstawie tych danych, wyliczasz na druku PIT dochód i kwotę podatku dochodowego, którą musisz zapłacić do Urzędu Skarbowego. Płacisz podatek, składasz PIT w US do końca kwietnia nowego roku i to wszystko..

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje są pomocne dla Ciebie. Jeśli jednak nie masz pewności, na jakim druku PIT masz się rozliczyć lub coś innego jest dla Ciebie nie jasne, to tak jak wyżej pisałem – po prostu znajdź i skontaktuj się z doradcą podatkowym (biuro rachunkowe, kancelaria podatkowa..).

Proszę do mnie nie dzwonić i nie wysyłać zapytań odnośnie rozliczeń z US, ponieważ ja nie jestem osobą upoważnioną do udzielania takich porad.

Natomiast powyższy wpis przygotowałem na podstawie interpretacji indywidualnej, którą na moją prośbę, otrzymałem od organu upoważnionego przez Ministerstwo Finansów (odpowiedzialnego za obsługę województwa, w którym mieszkam), czyli od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Jeśli chcesz, możesz tak jak ja, również złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dla Twojego województwa organu – tylko pamiętaj, że jest to płatne i czeka się na taką interpretację na piśmie do 3 miesięcy.

Na tej stronie znajdziesz szczegóły i formularz wniosku do pobrania:

http://www.finanse.mf.gov.pl/kip/interpretacje-indywidualne-informacje-praktyczne

Blog TrafficMonsoon Łukasz Gałuszka Odnaleziony Dzięki:

AIOP Team Polska

Blog, który obecnie przeglądasz, nie jest poradnikiem inwestycyjnym w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Nie mniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Pamiętaj, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy, NIGDY nie daje 100% gwarancji zarobku i ode mnie takiej gwarancji również nigdy nie otrzymasz. Każda forma biznesu/zarabiania wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.